PARIS SG - FC PORTO 2:1

PARIS SG - FC PORTO  2:1  - obrázek

PARIS SG - FC PORTO 2:1 - obrázek

PSG vyhrálo základní skupinu A! Pařížský tým sice v poslední době ztratil formu, přišel o vedení ve francouzské lize a i sám trenér Ancelotti mluvil o krizi, ale po dnešku je vše - alespoň na okamžik - zapomenuto. Porto prohrálo ve Francii 1:2 a skupinu uzavírá na druhém postupovém místě.
Oba celky měly už před utkáním jistotu postupu a hrálo se pouze o to, který z nich pro sebe vybojuje výhodnější výchozí pozici pro osmifinále. Lepší karty mělo v rukou Porto - portugalskému šampionovi by vzhledem k jednobodovému náskoku před zápasem stačila i remíza, zatímco PSG muselo nutně vyhrát.
A to se nakonec povedlo. Nejprve svůj tým poslal do vedení hlavou Thiago Silva ve 29. minutě; Porto nicméně zareagovalo blekově a o čtyři minuty později bylo díky Martínezovi srovnáno. Na další branku čekali diváci na Parc des Princes do 61. minuty - a šlo o gól poslední a vítězný. Jeho autorem byl Ezequiel Lavezzi, který se tak postaral o pátou výhru z šestého zápasu skupiny a také dokonalou odplatu za říjnovou porážku 0:1 na portské půdě.

Kouč Ancelotti udělal po ostudné porážce v Nice několik změn v kádru a od začátku to vypadalo, že to Pařížanům prospělo. Porto tahalo celý zápas spíše za kratší konec a jeden z navrátilců, Javier Pastore, patřil k vůbec nejlepším na hřišti. Nebezpečí od domácích hrozilo zejména z rohů a standardních situací kolem vápna.

První závažnější situaci nejprve odvracel Otamendi, kterého po Menézově přihrávce nastřelil na bližší tyči číhající Lavezzi. Po následujícím rohu se pak protáhl už i gólman Hélton, jenž nicméně neměl s hlavičkou krajana Alexe příliš problémů; PSG však ukázalo, že standardky budou v jeho podání nebezpečné, a to se potvrdilo o chvíli později.

Vše začalo u Menéze, kterého těsně před vápnem fauloval Otamendi. K nařízenému přímému kopu se postavil Maxwell a jeho centr našel s kapitánskou páskou nastoupivšího Thiaga Silvu, který nezaváhal a zamířil přesně do sítě svého bývalého týmu.

Domácí sice vedli a byli nebezpečnější, ale i Porto si našlo způsoby, jak se dostat na dostřel Siriguovy brány. První vlaštovkou mohla být Martínezova střela z hranice vápna, končící pár centimetrů mimo; kolumbijský útočník si však spravil náladu po 33 minutách hry, kdy si na zadní tyči naskočil na šikovný Danilův centr a poslal jej hlavou za Sirigua.

Porto si vyrovnaný stav v poločase zasloužilo, a to i přesto, že Hélton se málem nechal dvě minuty před pauzou nachytat Ibrahimovicem. Ancelottiho svěřenci však vběhli do druhé půle mimořádně motivovaní a zejména duo Pastore - Ménez vypadalo hodně při chuti.

Tato dvojice také krátce po opětovném rozehrání protančila do první šance, ale Hélton si s Ménezovým projektilem poradil. V 61. minutě už Pařížané opět vedli, a Hélton si tuto branku za rámeček zřejmě nedá - Lavezzi střílel na bližší tyči z minimálního úhlu, ale míč se i přesto prosmýkl do sítě pod tělem brazilského gólmana.

To Dragoes vyburcovalo k závěrečnému tlaku a snaze o vyrovnání, ale Sirigu se blýskl proti Martínezovi a González z následné dorážky mířil příliš vysoko. Ještě jednu branku mohli přidat i Pařížané, jenže to by Hélton nesměl zlikvidovat Pastoreho ránu po rychlém brejku, a Ibrahimovic by musel přesněji dorážet. Domácím to však vadit nemuselo; svůj tenký náskok a velecenné tři body udrželi.

Zostavy:
Paris Saint-Germain: Salvatore Sirigu, Thiago Silva, Alex, Maxwell, Gregory van der Wiel, Jérémy Menez (86. Christophe Jallet), Blaise Matuidi, Clément Chantôme, Javier Pastore (88. Nenê), Ezequiel Lavezzi (77. Marco Verratti), Zlatan Ibrahimović FC Porto: Helton, Danilo, Eliaquim Mangala, Alex Sandro (86. Abdoulaye Ba), Nicolás Otamendi, Lucho González, João Moutinho, Fernando (70. Steven Defour), Jackson Martínez, James Rodríguez, Silvestre Varela (85. Christian Atsu)
Zdroj: Eurofotbal