PARIS SG : FC EVIAN 4:2

PSG konečně zabralo a v divokém utkání přestřílelo v Parku princů neoblíbený Évian 4:2. Svěřenci Laurenta Blanka se tak alespoň dočasně vracejí na "bednu", konkrétně na třetí příčku. O branky vítězů se podělili David Luiz, Marco Verratti, Javier Pastore a Edinson Cavani.

Po šokující prohře v Bastii byli Pařížané v žalostné formě - z posledních tří ligových zápasů získali jediný bod a propadli se až na čtvrté místo. Pohárové intermezzo však přineslo důležitou výhru proti Saint-Étienne a očekávalo se, že favorit slabšího soupeře od začátku zatlačí do defenzivy. Místo toho se stal pravý opak - zatímco podalpský celek přijel do Paříže s elánem a nadšením, domácí jako by zůstali myšlenkami v šatně.
Kouč hostů Pascal Dupraz překvapivě nezvolil obrannou taktiku a rozhodl se PSG zaskočit ofenzivní silou. Zvolit k tomu rozestavení 4-3-3, a zpočátku to fungovalo - Pařížané se na vlastní půdě proti mnohem méně kvalitnímu celku musel bránit. Ve 14. minutě navíc přišel i první gól v Siriguově síti - Maxwellův aut zachytil Adrian Thomasson, který jej hlavičkoval směrem k pařížské bráně. Tam už číhal veterán Barbosa, jehož povedený volej k zadní tyči nedal italskému gólmanovi žádnou šanci.

Blanc vypadal hodně nervózně; pochopitelně, vždyť domácí ztráta proti týmu na sestupových příčkách by znamenala už opravdovou katastrofu. Pařížané však po špatné úvodní čtvrthodině konečně zabrali, jejich hra se zklidnila a poločas zakončili se sedmdesáti procenty držení míče. Netrvalo dlouho a přišly i šance - tu první si připsal ve 25. minutě Luiz, jehož střelu po Lucasově pasu zachránil gólman Benjamin Leroy.

PSG bombardovalo Leroyovu klec a brzy se dočkalo vyrovnání. Nejprve Blaise Matuidi předložil Ibrahimovicovi chytrý míč k jednoduché dorážce, Leroy ale předvedl famózní zákrok a míč vyrazil. Následně Ibra hlavou po rohu sklepl míč k Lucasovi, jehož volej mířil těsně mimo. Ve 30. minutě se ale už mohlo slavit - Maxwellův pas našel Luize, který zblízka hlavou konečně propálil savojského gólmana.

Évianu se proti PSG docela daří; v úvodním zápase v Annecy dokonce urval bod za remízu 0:0, a i dnes dávali Duprazovi svěřenci jasně najevo, že se na úřadujícího mistra umí vyhecovat. Po nezvyklé poziční chybě Thiaga Silvy se k míči dostal opět Barbosa, jehož nedokázal zastavit Luiz; hostující veterán však pálil mimo vzdálenější tyč. Brazilské duo stoperů si hodně ulevilo.

Obrana Les Roses nicméně dlouhodobě nefunguje, inkasují nejvíce branek v celé soutěži a opět se to ukázalo ve 38. minutě, kdy poměrně rutinní přímý kop do vápna propadl až k trestuhodně nehlídanému Ibrovi. Jeho pokus ještě hosté na poslední chvíli zblokovali, dorážející Verratti se však už nemohl mýlit.

PSG tak otočilo skóre ještě do poločasu a po obrátce to vypadalo, že výsledek bude pouze otázkou skóre; domácí favorit pohodlně kontroloval hru a nadále obléhal Leroyovu klec. V 63. minutě však přišel dokonalý šok - Benezetův pas z hloubi pole dokázal na zadní tyči zpracovat všeuměl Daniel Wass, a Gregory van der Wiel ve snaze odklidit jeho střelu z cesty nešťastně tečoval míč za záda vlastního gólmana.

V 65. minutě měl vítěznou trefu na kopačce Ibra, Leroy mu však radost zkazil včasným výběhem. Pařížané si tak museli ještě počkat, konkrétně do 76. minuty - tehdy švédský kanonýr založil celou akci přihrávkou na Lucase, jehož přízemní centr skvěle našel ve vápně připraveného Pastoreho. Argentinec pálil z první do sítě. Konečnou podobu výsledku pak dal střídající Cavani poté, co aktivní Ibra prodloužil Wielův pas na zadní tyč.

Zostavy:
Paris Saint-Germain: Salvatore Sirigu, Thiago Silva, Maxwell, Gregory van der Wiel, David Luiz, Lucas (80. Ezequiel Lavezzi), Thiago Motta, Blaise Matuidi (69. Edinson Cavani), Marco Verratti, Javier Pastore (85. Adrien Rabiot), Zlatan Ibrahimović
Évian TG: Benjamin Leroy, Kassim Abdallah (80. David Ramírez), Youssouf Sabaly, Cédric Cambon, Adrien Thomasson, Yeltsin Tejeda, Nicolas Benezet (57. Moudou Sougou), Cédric Barbosa (78. Fabien Camus), Daniel Wass, Olivier Sorlin, Clark N'Sikulu
Rozhodčí: Bartolomeu Varela