338c4e56894e083530bfe0376a1b4.png
Paris Saint-Germain Czech and Slovakia fanclub CZ SK

Oficiální prohlášení skupin Virage Auteuil

Oficiální prohlášení skupin Virage Auteuil - obrázek

Oficiální prohlášení skupin Virage Auteuil - obrázek

Přinášíme vám překlad oficiálního prohlášení skupin sdružených na tribuně Virage Auteuil. Toto prohlášení bylo učiněno v březnu roku 2010, tedy nedlouho před zákazem v podstatě všech fanouškovských skupin. Pokud si již od té doby kladete otázku, co se stalo s těmi vášnivými ultras, kteří vytvářeli na tribunách skutečně jedinečnou atmosféru, prevděpodobně již alespoń neurčité vysvětlení znáte. Je však spousta těch, kteří svůj zájem směřují hlavně na sportovní stránku. I ti však jistě chápou, že fotbal je tu v prvé řadě pro fanoušky. A to co je v pozadí pozlátka úspěchu PSG se týká hlavně fanoušků. Totiž těch zakázaných.

"My, Supras Auteuil, Authentiks a Grinda, sdružení fanoušků klubu Paris Sain-Germain z Virage Auteuil (část stadionu - pozn. red.), tribuna G, jsme učinili rozhodnutí bojkotovat návštěvy Parku Princů a to od 13. března 2010, kdy se zde koná utkání PSG - Sochaux.

Rasistická problematika v okolí PSG se rok od roku zhoršuje. Dnes, jako lidé i jak občané, již odmítáme mlčet k toleranci se kterou klub přistupuje  k otevřeným projevům rasismu a nemůžeme jej v tom podporovat.

V neděli 28. února 2010, před zápasem proti Marseille, viděli všichni fanoušci na Virage Auteuil rasistické násilí , kterému jsme dosud čelili příliš pravidelně na výjezdech, mimo dohled. Desítky fanoušků před tribunou Auteuil byly zákeřně napadeny promyšleným útokem asi 150 chuligánů z Kop de Boulogne. To vše v záplavě rasistických hesel a nenávisti. Vzhledem k chybějící policejní reakci se museli nucení účastníci bránit sami a směřovat tak proti útočníkům. Jeden z aktivních účastníků tohot incidentu byl izolován v druhé skupině, kde se stal terčem útoku a byl zbit. V tuto dobu je v kómatu. (zemřel  18. března 2010 na následky zranění - pozn. red.)

Naše sdružení tyto fakta příjmá s těžkostí, avšak musíme najít odvahu a zvážit jak izolovat klima rasistického teroru vůči kterému fanoušci PSG příliš dlouho mlčeli.

Vedení klubu reagovalo tvrdým odsouzením toho, co lze nazvat lynčování. Byla jeho povinnost tak učinit. Nicméně nenašlo slova podpory a vysvětlení proč se nad tím nezamyslelo dřív pro oběti obrovského rasistického teroru, který se v Paříži (či celé Francii) udál za posledních 15 let i přes četná svědectví či videozáznamy zveřejněné před 28. únorem.


Stejně tiché bylo vedení klubu i po lednové událost v Lille, kdy stejní chuligáni již slavili svou převahu nad fanoušky z Virage Auteuil jenž byli terčem záplavy rasisticky motivovaných incidentů. Z této tragédie nebylo úniku, fanoušci byli obklíčeni v pasti a zatlačeni k zábradlí. Vedení o tom vědělo. Spokojilo se s tím, že incidenty odsoudilo aniž by řeklo jediné slovo o rasisticky založených skupinách z řad Boulogne a motiv tohoto útoku otevřeně označilo za rasistický.

Opakované selhání klubu, jeho lhostejnost a popírání rasistické charakteristiky útoků povede k tomu, že se situace bude dále zhoršovat. Prioritou PSG by mělo být hájit právo každého fanouška přijít do Parku Princů bez ohledu na barvu kůže. Ve skutečnosti sdružení oficiálních fanoušků PSG zjistilo, že klub se rozhodl incidenty způsobené členy Boulogne ignorovat - ze strachu před odvetou nebo objektivním zájmem -   místo toho aby se morálně a fyzicky snažil bránit členy ostatních skupin, v jejichž silách není se těmto příliš dlouho trvajícím útokům bránit.

Zkreslování situace se odráží v politice vedení klubu, která se zaměřuje na represi vůči příznivcům všech skupin, neboť ti mají tu smůlu, že na provokace a rasistické útoky, které se na ně vztahují reagují. Dokonale cynicky jsou dokonce potlačovány oběti útoků (příznivci Virage Auetuil a ostatních) spíš než skuteční pachatelé. V Lille byli dokonce zastánci Virage Auteuil odvedeni ze stadionu násilím. Již v roce 2006 jsme vydali prohlášení s titulem "Francie je bílá" abychom upozornili veřejnost na existenci těchto demonstrací rasismu a lhostejnost jak vedení klubu tak orgánů veřejné správy v této oblasti. Marně.

Od 28. února budou všichni naši (Auteuil i ostatní - pozn. red.) členové procházet bezprecedentní represí. Odsuzujeme policejní obtěžování jehož předmětem jsou: absurdní zákazy, protahování administrativních fází trestního řízení, bezprecendentní zatýkání, užívání techniky hrubého výslechu založeného na zastrašování a dokonce řada odposlechů.

Kromě toho, nemůžeme zaručit fyzickou bezpečnost našich členů či příznivců, nebo kohokoliv jiného kdo je od určitého segmentu fanoušků považovánza "nažádoucího".


Vyzýváme naše členy, příznivce a všechny kdo na Virage Auteuil ale i v celém Parku princů sdílejí naše hodnoty aby odmítli tuto stoupající vlnu rasismu, za níž nese vinu klub a zejména je vyzýváme aby od soboty 13. března (utkání PSG - Sochaux) a to až do odvolání bojkotovaly domácí zápasy PSG.


Pro nás, za každé situace věrné fanoušky Paris Saint-Germain FC 1970 je to samozřejmě významné a velmi těžké rozhodnutí, ale vážnost situace neumožňuje jinou volbu. Domníváme se, že je to velice zodpovědný způsob protestu, který dokážeme přijmout.

Tváří tvář této výzvě promlouváme ke všem v okolí klubu, upozorňujeme na latentní rasismuz, který zamořuje ducha PSG. Žádáme všechny fanoušky aby povstali a otevřeně mluvili o tomto problému, který se jich týká. Brzy bude pro tento účel zřízena webová platforma. (pozn. red.: tato strának skutečně existovala, v současné době již neexistuje, nevím jestli se jedná o dobrovolné zrušení či další represivní opatření)


Tento problém musí být vyřešen aktivním odporem proti rasismu. Pokus se vedení PSG nepřipojí, skončí samo, nenáviděno a odmítnuto všemi.

Rasismus a fašismus pryč z PSG! Pryč z našeho života!"

------------------------------------------------------------------------------------


Komentář: Represivní opatření vyvrcholila již zmíněným zákazem všech zainteresovaných ultras skupin ať už dekretem ministra vnitra, či samotným klubem. To se s talo v době, kdy aktuální majitel klubu teprve uvažoval o svém záměru. Nenese tedy za toto odpovědnost. Nese však odpovědnost za to, že se situace nezměnila. Fanouškovské skupiny jsou stále potlačovány, jejich členům je po desítkách zakazován vstup na stadion, rasistické incidenty a mentalita části fanoušků nezmizela. Zato však do klubu připluly miliardy díky kterým se kádr rozrostl o posily o kterých se dřív nikomu ani nesnilo. Značně se proměnila též tvář marketingu klubu. Kupříkladu porovnejte galerie z dřívějších zápasů a těch současných. Na současných téměř nikdy nejsou fanoušci. A ano, fanoušci se na stadion zase vracejí. Někteří vzdali bojkot, těch je ale méně. Daleko víc tvoří řady fanoušků v Parku Princů nová generace - generace fanoušků-konzumentů, která si přišla kousek fotbalu koupit, ne jej žít.

Je na nás na čí stranu se přidáme!

Pochod za svobodu pro fanoušky. 13 března 2011.Autor: Kuba
26.09.2012 17:32:18
gablonz97
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one